چهارشنبه 23 آبان 1397

۵ دلیل برای اینکه بدانید ارز رمزها راهی برای یک شبه پولدار شدن نیستند

ارزهای رمزنگاری‌ شده به خاطر ماهیت غیرمتمرکزشان، همواره در حال نوسان قیمتی هستند، پس ریسک‌پذیری باید از خصوصیات شخص سرمایه‌ گذار باشد

ارزهای رمزنگاری‌ شده به خاطر ماهیت غیرمتمرکزشان، همواره در حال نوسان قیمتی هستند، پس ریسک‌پذیری باید از خصوصیات شخص سرمایه‌ گذار باشد و باید بداند که با این نوع سرمایه‌ گذاری در واقع نوعی شرط‌بندی بر روی نوآوری می‌کند و تضمینی از بابت رشد پروژه مورد نظر وجود ندارد.

این روزها معامله‌گران کریپتوی بسیاری وجود دارند که به امید به دست آوردن سرمایه های افسانه ای، پول کلانی را در پروژه‌های بلاکچینی جذاب و مختلف تزریق می‌کنند. اما گاهی اوقات اوضاع آنچنان خوب نیست و درنتیجه شاهد شکست‌های بزرگ و نابودی زندگی‌ها هستیم. البته در پروژه‌های قانون‌مدار هم دیده‌ایم که سرمایه‌ گذارانی به امید کسب سریع سود وارد می‌شوند و در سراشیبی بازار حتی زندگی خودشان را نیز از دست می‌دهند. این موضوع نشانگر یک فرصت خوب برای تذکر به سفته بازان و قماربازان است تا بگوییم که ارز رمزنگاری‌ شده یک برنامه پولسازی صرف نیست و دقیق بگوییم چرا چنین برداشتی از ارزرمزنگاری شده به فاجعه ختم می‌شود.

۱-شما متحمل ریسک بزرگی خواهید شد

ریسک سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال واضح است اما بسیاری از سرمایه‌ گذاران ارزهای دیجیتال ریسک فراوانی را که متحمل شده‌اند، فراموش کرده‌‌‌اند. بعضی جنبه‌های موضوع مثل سرمایه‌ گذاری در یک فناوری نوظهور و تجربی از برخی دیگر واضح‌تر هستند. با این حال، دیگر جنبه‌های این موضوع مانند ریسک دزدیده شدن سرمایه، بدون وجود راه حل قانونی، از دست رفتن وجوه در اثر نقص و ایرادات فنی، ورشکستگی ارزها، هک شدن، تعطیلی یا فشار از سوی مسئولان و یا خرابکاران برای انتشار اطلاعات حساس مشتریان نادیده گرفته شده‌اند.

شاید بزرگترین ریسک میان همه‌ی این‌ها فضای مبهم قانونی است که می‌تواند برخی طرفداران کاملا بی آزار ارزهای رمزنگاری‌شده را به صورت واکنشی، دچار جرم و بزهکاری کند. منفعت حاصل از سرمایه‌ گذاری در رمز ارز شده فقط به خاطر این بالاست که خطر شکست خوردن در راه‌های گوناگون، بالا است.

بیت برگ

۲- از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری

به خاطر جهل اقتصادی همه‌گیر، یکی از نکات منفی‌ که در هر طرح و برنامه‌ای نادیده گرفته می‌شود، از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری در چیزی است که می‌توانستید با زمان و وجوه خود در آن سرمایه‌ گذاری کنید و به پول بیشتری برسید. آیا می‌توانستید در استارت آپ پایدارتر و آینده‌دارتری سرمایه‌ گذاری کنید؟ آیا نداشتن وجوه سبب می‌شود شما فرصت‌های بهتری مثل تعمیر کردن خانه و یا اتومبیلتان برای جلوگیری از هزینه‌های بیشتر در آینده، یا نقل مکان به یک شهر برای شروع یک کار و زندگی جدید، یا ساختن کسب و کار خودتان برای کسب درآمد قابل تصرف بیشتر را از دست بدهید؟

از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری نسبت به فرصت‌های سرمایه‌ گذاری مالی مهم‌تر است. با این همه زمانی که برای مطالعه‌ی ارزهای دیجیتال صرف کرده‌اید تا تغییرات روزانه قیمت و تحلیل‌های فنی را دنبال کنید یا آخرین تحولات مهم و یا علائم هشدار یک کلاهبرداری را تحت نظر بگیرید و یا مطمئن شوید که سکه‌های شما امن هستند، می توانستید مهارت بازاری دیگری را یاد بگیرید که رفاه و خوشبختی شما را افزایش می‌دهد.

از آن مهم‌تر در این دل مشغولی رمزنگار‌ی‌ها ممکن است تناسب اندام خود را رها کنید، روابط شخصی خودتان را نادیده بگیرید ( که می تواند به طلاقی گران قیمت منجر شود) و یا خیلی ساده از بسیاری تجربیات خوب سفر در دنیا، شراکت در یک سرگرمی جذاب و شاد و یا از تجربیات و دستاوردهای یک عمر زندگی، محروم شوید. زمان شما یک منبع کمیاب است و اگر زمانتان مصرف شد دیگر باز نمی‌گردد. استفاده از زمانتان برای عمیق شدن در سوراخ موش رمزنگاری‌ها ممکن است بهترین استفاده از عمرتان باشد. همچنین ممکن است بهترین استفاده از عمرتان نباشد و بستگی به عمیق‌ترین تمایلات و خواسته‌های شما دارد.

۳- شما بر روی سخت کوشی و نوآوری شرط‌بندی می کنید

 

این مورد مقداری گول‌زننده است چون بسیاری از سرمایه‌ گذاران به جای اینکه در گوشه‌ای بنشینند، فعالانه درگیر پروژه‌های خودشان هستند. این موضوع به به ما مربوط نمی‌شود اما بسیاری از کسانی که پول خود را صرف یک سکه (رمزنگاری شده) می‌کنند، کنار می‌روند و منتظر ثروتمند شدن می‌شوند. ارزش‌گذاری ارز رمز بر اساس نوآوری و گمانه‌زنی درباره این است که این فناوری چگونه روزی دنیا را تغییر خواهد داد.

در برخی موارد، سرمایه‌ گذاری در رمز ارز به کلید خوردن تحولات کمک می‌کند؛ مثلا با افزایش قیمت توکن‌ها، توسعه‌دهنده‌های بیشتری استخدام می‌شوند و همبستگی‌های بیشتری شکل می‌گیرد. با این حال اغلب اوقات، خرید سکه و انتظار بالا رفتن ارزش آنها صرفا یک شرط‌بندی بر روی نتایج آینده سخت کوشی امروز توسعه‌دهندگان است.

این حساب باز کردن روی دیگران برای تضمین موفقیت مالی ما منفعلانه است و اساسا مانند این است به تیم توسعه بگوییم « آهای بچه‌ها، بروید و برای من پول درست کنید!». به طور کلی، هر چه کفه‌ نسبت سرمایه‌ گذاری به توسعه، به نفع سرمایه‌ گذاری سنگین شود، ریسک ناامیدی و عدم کامیابی آن سرمایه‌ گذاری نیز بیشتر است.

بیت برگ

–بیشتر پروژه‌ها شکست می‌خورند و می‌سوزند،پروژه شما هم احتمالا همین طور می‌شود

یکی از سخت‌ترین جنبه‌های این موضوع این است که با احتمال خیلی بالایی بیشتر این سکه‌ها طی چندین سال ارزش خود را از دست می‌دهند. نمی‌خواهیم جبرگرایی کنیم بلکه می‌خواهیم بر اساس ماهیت نوظهور این موضوع واقع گرا باشیم. ارزهای رمزنگاری‌ شده یک فناوری انقلاب‌گونه است که زمان آن باید فرا برسد و پول‌های زیادی برای چیزهایی که با بلاک‌چین به راه می افتد صرف شده است.

اینکه تا کنون ارز رمز یک استراتژی سرمایه‌ گذاری پویا است تنها گویای آن است که رمز ارز شده چه مقدار بزرگ خواهد بود ولی این را هم می‌خواهد بگوید که این بازار تا چه میزان غیرمتمرکز است. با تمرکز بر پروژه‌های قانون‌مدار که در اکوسیستم بلندمدت جایگاهی دارند، اندکی از این پروژه‌ها در آینده اوج خواهند گرفت و در همین حال بقیه پروژه‌ها کاملا شکست خواهند خورد. می دانم اکنون به چه چیز فکر می‌کنید: « من گیر این پروژه‌های بد نخواهم افتاد و اگر چیز بدی به نظرم برسد به یک سکه بهتر منتقل می‌شوم». بله اما شما نمی‌توانید نتایج آینده را به طور کامل پیش‌بینی کنید.

اگر شما بولهوسانه کار کنید و همیشه دنبال موقعیت بهتر بعدی باشید، دائما در حال خرید با قیمت بالاتر خواهید بود و در هر خرید و فروش تنها مقدار کمی ضرر می کنید. اگر شما سکه خود را در درازمدت نگه داری کنید و یا سکه های ارزان بخرید به امید آنکه ارزش آنها بالاتر برود ریسک خواهید کرد (به نکته یک نگاه کنید) که احتمال اشتباه کردن شما در آن بالا است.

آیا می دانید وقتی که یک پروژه در حال غرق شدن باشد، یک نفر باید خریدار (یا نگه دارنده) آن باشد در حالی که بیشتر سرمایه‌ گذاران سوار کشتی نجات می‌شوند؟ آن یک نفر شما و افرادی مانند شما هستند. بسیاری از خوانندگان این مطلب، در دام سرمایه گذاری‌های هنگفت این پروژه‌های محکوم به شکست، گرفتار خواهند شد.

بیت برگ

۵- وقتی همه چیز رمزنگاری شود، هیچ چیزی دیگر رمزنگاری نخواهد شد

این ریسک بزرگی است که عده کمی به آن فکر کرده‌اند: چه اتفاقی می‌افتد اگر همه شرکت‌ها و مؤسسات مالی بزرگ به نوعی فناوری بلاکچین را به کار بگیرد؟ من به شما می‌گویم که چه می‌شود: «رمزنگاری» نابود خواهد شد. اگر هر چیزی رمزنگاری شود، هیچ چیز رمزی نخواهد بود. به محض اینکه گفته شود این فناوری جهانی می‌شود، مزیت بازار رقابتی مربوط به انقلاب‌گونه بودن این فناوری به پایان می‌رسد و ارزهای رمزنگاری شده حالا باید بر سر نقاط قوت خود در سیستم‌های پرداخت، پلتفرم‌های قرارداد هوشند و غیره، در مقابل بهترین رقابتی که از سوی اقتصاد جهانی ایجاد می‌شود، با یکدیگر رقابت کنند.

در چنین شرایطی، تقریبا همه پروژه‌های موجود هیچ مزیتی نخواهند داشت و شکست خواهند خورد. می دانم که الان به چه چیزی فکر می‌کنید: تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور همیشه ارزشمند خواهند بود و ربطی ندارد که شرکت‌ها چه کار می‌کنند. بله! ولی درباره اینکه این شرکت‌ها هنوز نمی‌توانند این جنبه‌ها را حفظ کنند شرط نبندید.

تصورش سخت است اما کاملا ممکن است که یک غول سیستم پرداخت مانند پی‌پال (PayPal) ارزرمزنگاری‌شده‌ای را توسعه دهد که بهتر از همه ارزهای موجود کار کند و از شرکای خود و تأمین وجوه قابل توجه خود استفاده کند تا این ارز را در کوتاه ترین مدت به ارزی جهانی تبدیل کند. شرکت پی پال می‌تواند به شیوه‌ای غیرمتمرکز و با داشتن سهم قابل توجهی در ارز رمزنگاری‌شده و زیرساخت آن و همچنین کسب سود از سیستم پول الکترونیک شخص به شخص (peer to peer)، مانند دیگران این کار را انجام دهد.

ارزهای رمزنگاری شده قدیمی دیگر هیچ مزیت رقابتی نخواهند داشت تا بگویند این آنها بودند که توسط سایفرپانک‌های (افرادی که به حفظ حریم خصوصی در عصر دیجیتالی شدن و گسترش فناوری های ارتباطاتی معتقدند) حقیقی کار خود را شروع کرده اند و شرکت‌های بزرگ سهمی در این کار نداشته‌اند.

مهم است که یادآوری کنیم که ما به دلیل پتانسیل این فناوری در ارزرمزنگاری شده سرمایه گذاری می‌کنیم. اگر به دنبال فایده‌رسانی پولتان در ایجاد ارزش برای پیشرفت بشریت هستید، مثلا سرمایه‌ گذاری در شرکت‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند و یا در زیرساخت آن مشارکت می‌کنند، شما کار خوبی انجام داده‌اید. به این کار مانند راهی برای به دست آوردن سریع پول در یک قماربازی موفق نگاه کنید که ممکن است همه چیزتان را کاملا در آن از دست بدهید.


منبع:  بیت برگ 9 روز پیش

رویدادهای پیش رو


01
آذر
1397

اسپانیا – مایورکا
8 روز باقی مانده
07
آذر
1397

آمریکا – سانتاکلارا
14 روز باقی مانده