چهارشنبه 23 آبان 1397

هاردفورک (hardfork) و سافت فورک (softfork) چیست؟

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟ اغلب اوقات مشاهده می‌کنیم که قیمت یک ارز دیجیتال به دلیل رویدادی به نام فورک (Fork) نوسانات شدیدتری پیدا می‌کند.

گاهی اوقات این نوسان مثبت است، اما گاهی نیز قیمت ارزهای دیجیتال به دلیل همین رویداد کاهش‌یافته و در جهت معکوس حرکت می‌کند.

واژه فورک یا انشعاب از پروژه‌های برنامه‌نویسی ریشه گرفته که با کپی کد منبع یک پروژه و ایجاد تغییراتی در آن، برنامه‌ای جدید از دل برنامه قبلی بیرون می‌آید. از این رو فورک در ارزهای دیجیتال نیز با مفهومی یکسان و با برخی پیچیدگی‌های خود به کار می‌رود.

صرف‌نظر از اینکه قیمت به کدام سمت می‌رود، اگر بدانید که چکار باید بکنید، می‌توانید از فورک‌ها درآمد داشته باشید. اگر مدتی است که با ارزهای دیجیتال آشنایی پیدا کرده‌اید، قطعاً شاهد تعدادی از این فورک ها بوده‌اید.

به‌طور مثال، تعدادی از فورک‌های تقریبا رسمی بیت کوین که منجر به ایجاد نوسانات زیادی در بیت کوین شدند:

اما دقیقاً مفهوم فورک در ارزهای دیجیتالی چیست؟

فورک، انشعاب «Fork» یا «Forking» معمولاً به‌نوعی، به آپدیت یا به‌روزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (backward-compatible) باشد یا به روشی ناسازگار با قبل. (درباره این موضوع در ادامه صحبت می‌کنیم)

به‌طور خلاصه، واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود.

به همین خاطر وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال یا کد به‌روزرسانی می‌شود، «فورک» انجام شده است. فورک یک نسخه متناوب از بلاک چین ارز دیجیتال مربوطه را ایجاد می‌کند و دو بلاک چین اجازه می‌یابند در بخش‌های مختلف شبکه به‌طور همزمان اجرا شوند، که البته این موضوع به نوع فورک نیز بستگی دارد.

بیت برگ

در ارزهای دیجیتال فورک‌ها دو نوع هستند:

۱- سافت فورک (Soft Fork) که سازگار با قبل است (Backward Compatible)
۲- هارد فورک (Hard Fork) که سازگار با قبل نیست. (Non-Backward Compatible)

بنابراین سافت فورک‌ها به عنوان فورک‌های «سازگار با قبل» (یعنی تغییرات غیرمستقیم و جزئی برای بهتر شدن پروتکل صورت می‌پذیرد) شناخته می‌شوند، اختیاری هستند ولی هارد فورک‌ها سازگار با قبل نیستند و پیاده‌سازی آنها به اجبار است.

هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، هر تغییر در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده می‌شود.

این نوع از فورک، دائمی است و نیازمند آپدیت شدن همه نودها (Nodes) و کاربران به آخرین ورژن از آن پروتکل، نرم‌افزار یا کیف پول است.

برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل تولید شده توسط اکسل ۲۰۱۵ را در نرم‌افزار اکسل ۲۰۰۳ بازکنید (و compatibility pack را نداشته باشید)، اینکار برای شما مقدور نخواهد بود، زیرا این فایل «سازگار با قبل» نیست.

به همین ترتیب، وقتی در یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین، هارد فورک اتفاق می‌افتد، قوانین قبلی منسوخ می‌شوند و یک نسخه جدید از بلاک‌ چین اصلی از آن نقطه به بعد تکامل می‌یابد.

علل ایجاد هارد فورک: ترکیب و پیوستگی مشخصه‌های جدید یا تغییر نقش‌های اصلی مانند اندازه‌ی بلاک یا تغییر ساختار اثبات کار می‌توانند منجر به رخ دادن هارد فورک شوند.

دلیل به وجود آمدن ارز بیت کوین کش نیز همین بود، زیرا گروهی از کاربران، استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان ارز بیت کوین، می‌خواستند بلاک‌های بلاک چین بیت کوین بزرگ‌تر باشد، بنابراین یک هارد فورک انجام دادند و ارز بیت کوین کش در یکم آگوست ۲۰۱۷ متولد شد.


منبع:  بیت برگ 8 روز پیش

رویدادهای پیش رو


01
آذر
1397

اسپانیا – مایورکا
8 روز باقی مانده
07
آذر
1397

آمریکا – سانتاکلارا
14 روز باقی مانده